Menu

O Nás

Odlíšiť sa od ostatných

Zsolt Osztafin pred 15 rokmi založil spoločnosť MARSHALL, ktorá sa teraz rozvinula na spoločnosť s najväčšou kapacitou na výrobu okien v Maďarsku. PVC okná sú známe ako najrozšírenejšie dvere a okná, ponuka je na tomto trhu obrovská. Svoje produkty ponúkajú desiatky lacných východoeurópskych, poľských a maďarských výrobcov, pri hľadaní zákazníka je presvedčivá len jedna vec: čo najnižšie ceny. Napriek tomu si stále viac ľudí vyberá kvalitné dvere a okná MARSHALL. V minulom roku tržby spoločnosti presiahli 5 miliárd forintov. Opýtali sme sa Zsolta Osztafina, zakladateľa spoločnosti MARSHALL Ablakgyár, ako vyniknúť z presýteného trhu a v čom spočíva tajomstvo úspechu.

osztafin anna osztafin zsolt

Vždy som chcel vytvoriť výrobnú kultúru, ktorá je predovšetkým o kvalite – hovorí konateľ spoločnosti. V detstve bola rozhodujúcou zážitkou práca môjho otca – vidiecka firma – kde pracoval ako vedúci a ja som bol s nim pravidelne. Priznám sa, že ma chytil obrovský objem firmyy a precízne fungujúci systém, čo znamenalo aj to, že keď sa mi otvorila príležitosť, s veľkým nadšením som sa pustil do výroby PVC okien, ktorá bola v tom čase ešte novinkou.

Aké náročné bolo začiatok pre začiatočníka?
Na začiatku sme museli každý detail vypracovať sami, keďže ide o mladé odvetvie, nikde sa neučili – vlastne ani dnes sa nikde neučia. Mohli sme sa oprieť predovšetkým o vlastné skúsenosti a znalosti výrobcov výrobných strojov, profilov a kovaní. V tom čase niektorí zakladatelia konkurenčných spoločností ešte pracovali pre MARSHALL, neskôr odišli a zúročili tieto znalosti pre seba. Museli sme sa teda veľa naučiť na vlastnej koži, no výsledkom bolo, že sme dokázali vyvinúť najefektívnejšie výrobné procesy, vybrať najlepších nemeckých dodávateľov, získali sme kvalitných zamestnancov.

V prostredí, ktoré zápasí s nedostatkom pracovnej sily, ide o rastúci poklad…
Najmä, keď nový zamestnanec potrebuje minimálne pol rok na to, aby približne prezrel špeciálnu technológiu výroby okien. Našťastie vo firme pracuje niekoľko kľúčových ľudí, ktorí sú roky lojálni a dokonca sú dodnes motivovaní a rozvíjajú sa vo svojom odbore.

Pokial viem, MARSHALL funguje ako rodinná firma…
Áno, spolupracujeme s niekoľkými členmi rodiny, vrátane mojej dcéry Anna Osztafin, ktorá je vedúcou obchodu s hliníkovými dverami a oknami. Po univerzitných rokoch okamžite nastúpil do spoločnosti a ‚odštartoval svoju kariéru‘ zdola. Musel poznať všetky technologické detaily od úpravy dverí a okien cez detailnú znalosť surovín až po obsluhu výrobných strojov. Môžem povedať, že som s ňou veľmi spokojný. Objednávky na hliníkové dvere, okno, balkónové dvere, závesné steny sú zakrivené nahor. Okrem toho sa tímu podarilo vyriešiť výzvy ako napr. zavedenie výroby protipožiarnych (RWA) okien či výroby exkluzívnych hliníkových vchodových dverí.

Čo zahŕňa produktové portfólio a akú zákaznícku základňu obsluhujú?
Najvýznamnejšie množstvá sú vyrobené z PVC dverí a okien. Sme lídrom na maďarskom trhu v oblasti dverí a okien pre rezidenčné použitie. Väčšina z viac ako 120 000 okenných prvkov v predchádzajúcom roku bola umiestnená v bytových domoch, pri výmene okien alebo v novostavbách. Vychádzame v ústrety aj prémiovým potrebám našich zákazníkov – napríklad hliníkovými vchodovými dverami, ktoré spĺňajú všetky potreby.

Kde sa vyrábajú tieto dvere a okná?
Naše výrobné stredisko je v meste Kál v okrese Heves, kde sa výroba začala pred viac ako 13 rokmi. Počas tejto doby sme priebežne rozširovali výrobnú halu v meste Kál, no už bolo nevyhnutné zriadiť nový areál, pretože zvýšený objem objednávky v jesennej sezóne by nebolo možné splniť. S novým sídlom v Egri sa naša kapacita zdvojnásobila. V hale s podlahovou plochou 5 000 m2 sú umiestnené najmodernejšie nemecké výrobné stroje, takže výroba je kvalitná aj na európskej úrovni. Keď našu nedávno odovzdanú fabriku v Egeri navštívila nemecká delegácia – vedenie veľkej spoločnosti Gealan, bola viditeľne šokovaná, pretože také kvalitné technologické riešenia mimo západnej Európy ešte nevideli.

egri marshall gyartocsarnok

Ako dodávateľa PVC profilov ste uviedli nemecký Gealan. Prečo ste práve ich vybrali?
VEKA je jedným z najväčších výrobcov PVC profilov na svete, pričom Gealan je jeho „vlajkovou loďou“. V podstate sme mysleli len na nemeckých dodávateľov profilov, v rámci ktorých mal Gealan najviac a najužitočnejších inovácií. Napríklad profily potiahnuté (plexi) akrylátovým sklom (acrylcolor) vyrába iba spoločnosť Gealan, ktorá má mimoriadne výhodné vlastnosti, extrémne dlhú životnosť a krásny estetický vzhľad. Dizajnový profil s názvom KUBUS je podľa mňa najlepší PVC profil, aký je dnes v Európe dostupný. Inovácie by sa dali vymenovať ešte dlho, čo je vidieť na oknách a dverách MARSHALL, ale potrebné je zdôrazniť, že sme najväčším zákazníkom Gealanu v strednej Európe, preto – vzhľadom na množstevné zľavy – ceny našich dverí a okná sú mimoriadne konkurencieschopné.

O technológii výroby okien sa hovorilo už viackrát, čo je najdôležitejšie o nej vedieť?
To, že dodávateľ kvalitných profilov, skiel a kovania nestačí, je skutočnou pridanou hodnotou kvality montáže a ľudského zázemia k dverám a oknu. V posledných rokoch najväčšiu investíciu do výrobných strojov realizovala spoločnosť MARSHALL, čo sa odráža na kvalite našich produktov. Podiel chybných produktov je v spoločnosti MARSHALL zanedbateľný.

marshall construma kiallitas

Na čo ste najviac hrdý?
V prvom rade na môj tím. Opakovane som sa uistil, že sa im podarilo vyriešiť aj zdanlivo nemožné úlohy. Vždy si nastavujem latku vysoko a nevzdávam sa kvality, no moja skúsenosť je taká, že ciele, ktoré som si stanovila, sa plnia postupne. Mohol by som spomenúť hociktorú časť tímu – výrobu, prípravu, obchod, marketing, logistiku, alebo ekonomických zamestnancov, a tak ďalej… Som na nich hrdý, popri mnohých oceneniach, ktoré MARSHALL dosiahol, ale tieto uznania sú tiež zásluhou tímu. Trojnásobné ocenenie Business Superbrands, ocenenie Magyar Brands, Magyar Termék Nagydíj, a ocenenie Best Buy Awards svedčia o tom, že tím MARSHALL skutočne pracuje srdcom a dušou pre svojich partnerov a zákazníkov.