Menu

Pleseň

Akumulácia vlhkosti je prirodzeným javom pri aktívne využívaných nehnuteľnostiach. Treba počítať s tým, že ak sa vlhký vzduch neodvádza, zráža sa v najchladnejších častiach bytu, typicky v menej zateplených priestoroch, kde sa tvoria plesne. Dvere a steny moderných nehnuteľností sú tak dobre utesnené, že neexistuje žiadny priechod pre vonkajší a vnútorný vzduch. Toto treba riešiť umelo a kontrolovane.

Zariadenia na zabezpečenie prívodu čerstvého vzduchu a odvodu použitého vzduchu tento problém riešia, pričom poskytujú lepší komfort. Jedným z najjednoduchších zariadení, ktoré zabezpečuje stály čerstvý vzduch, je prívod vzduchu, ktorý je možné zabudovať do okna. Existuje aj jeho verzia so snímačom vlhkosti, ktorá sa otvorí len vtedy, keď vnútorná vlhkosť dosiahne kritickú úroveň. Ak je v miestnosti otvorený plynový spotrebič, použitie prívodu vzduchu je povinné. V ostatných prípadoch sa to veľmi odporúča.

Existuje aj mechanizovaná verzia vetrania, vo forme rekuperácie tepla, čo je modernejšie a oveľa väčšia investícia ako použitie prívodov vzduchu zabudovaných do okna.

Mikroventilácia, ktoré možno štandardne použiť v oknách MARSHALL, je tiež skvelým riešením, ak potrebujete neustále vetrať. Túto funkciu je možné aktivovať a otočiť o 45 stupňov od naklonenej polohy, v takom prípade sa krídlo zdvihne 3-5 mm od rámu, čím sa vytvorí medzera na vetranie. Čiastočné vetranie je z hľadiska ochrany proti vlámaniu oveľa výhodnejšie ako okno ponechané zatvorené, keďže sa dá po menšom zásahu zvonku otvoriť.