Menu

Vonkajší hluk

V mestskom prostredí je hluk na frekventovaných cestách stálym problémom. Napriek tomu je možné aj v takomto hlučnom prostredí príjemne oddychovať a spať, a to s protihlukovými oknami a balkónovými dverami MARSHALL!

Smartfónom dnes vieme zmerať priemernú úroveň hladinu hluku terénu danej ulice, ktorá sa môže pohybovať od 70-80 dB do 100-110 dB a pri rozlíšení cesty a siréne môže záťaž dosiahnuť 120-130 dB. Dvere a okná s tlmením hluku môžu z tejto hladiny hluku ubrať minimálne 36 dB, ale zvukovú izoláciu možno zvýšiť až na 48 dB.

V praxi to znamená, že po výmene okna na okno s 45 dB tlmením hluku je miestnosť úplne vhodná na relaxáciu a hluk v dôsledku neustálej železničnej alebo električkovej premávky sa zníži na sotva vnímateľnú úroveň.

Najdôležitejším prvkom zvukotesných okien a balkónových dverí je špeciálne protihlukové sklo. Princíp činnosti spočíva v tom, že významná časť zvukových vibrácií je absorbovaná fóliou umiestnenou medzi dvoma vrstvami vrstveného skla. Táto špeciálna fólia je neviditeľná, hrúbka 1 mm alebo 2 mm a v prípade extrémnej zvukovej izolácie môže mať hrúbku 3mm, lepené sklenené vrstvy majú hrúbku 3 alebo 4 mm. Z tohto parametra vyplýva, že hmotnosť protihlukového skla je nezvyčajne vysoká, preto je maximálny rozmer pre plastové okná, balkónové dvere a posuvné dvere o niečo menší ako pre dvere s tradičným zasklením.

Na zvukovú izoláciu má vplyv aj tesnosť, napr. pre správne zníženie hluku sa odporúčajú okná s trojitým tesnením M-9000 alebo M-9000 plus.